Licenca
To delo je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 2.5:

priznanje avtorstva - nekomercialno - deljenje pod enakimi pogoji.

Celotna licenca je na voljo na spletu na naslovu http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/si/. V skladu s to licenco je dovoljeno vsakemu uporabniku delo razmnoževati, distribuirati, javno priobčevati, dajati v najem in tudi predelovati, vendar samo v nekomercialne namene in ob pogoju, da navede avtorja oziroma avtorje in izdajatelja tega dela. Če uporabnik delo predela, kar pomeni, da ga spremeni, preoblikuje, prevede ali uporabi to delo v svojem delu, lahko predelavo dela ponudi na voljo le pod pogoji, ki so enaki pogojem iz te licence oziroma pod enako licenco.
Navodila

NAJPOPULARNEJŠI JAZZOVSKI SLOGI IN VODILNI USTVARJALCI

Temnopolti delavci, ki so se priselili v Ameriko, so peli duhovne, delovne in druge posvetne pesmi. Pesmi so vsebovale prvine afriške ljudske glasbe, v njih pa se je odražalo tudi življenje v novem okolju.

RAGTIME (Scott Joplin, Tom Turpin, James Scott in drugi)

Ragtime, kot predhodnik jazza, je mešanica tako afroameriške glasbe, glasbe pihalnih godb, evropskih ljudskih melodij, klasične glasbe, kot tudi vojaških koračnic in pesmi potujočih skupin.

Eubie Blake, pianist in izvajalec ragtima, ga je opisal tako: »Ragtime, to je sinkopiranje, improvizacija in poudarki.«

Na zlog »TA« izvedi primer sinkope.

Prisluhni primeru ragtimovske glasbe in opiši njene značilnosti.

Prisluhni priljubljeni skladbi Scotta Joplina The Entertainer (Zabavljač).

NEW ORLEANS (Charles Bolden in drugi)

Mesto {New Orleans;Mesto New Orleans je bilo eno najbogatejših ameriških mest v tistem času, kjer so se srečevali ljudje različnih kultur, kar je omogočilo mešanje karibskih melodičnih postopov z afriško poliritmijo tamkajšnjih sužnjev, kot tudi z elementi evropske klasične glasbe kreolov.} v ZDA poznamo kot »mesto rojstva« jazzovske glasbe.

Prvi pristni jazzovski glasbenik je Charles Bolden, ki je redno nastopal v New Orleansu. »Buddy«, kot so ga klicali, je bil posebej znan po svojih plesnih ritmih, zato je svojo priljubljenost krepil v plesnih dvoranah. {Jazzovski slog new orleans;Neworleanški slog sestavlja skupina inštrumentov, v kateri ima vsak posebej določeno vlogo. Ritem in harmonijo dajeta banjo (bendžo) in klavir, glavno melodijo pa igra trobenta, ki jo dopolnjuje klarinet.} so poimenovali po mestu nastanka. Izvajala ga je manjša zasedba glasbenikov, ki jo imenujemo {COMBO;Beseda combo izvira iz okrajšave besede 'kombinacija', s čimer označujemo skupino glasbenikov.}.

 

DIXIELAND (Original dixieland jazz band in drugi)

{Dixieland;Beseda morda izvira iz francoske besede dix, ki pomeni 'deset', kajti v New Orleansu so tiskali bankovce za 10 dolarjev.} je vrsta jazza, ki so jo ob začetku 20. stoletja od črncev prevzeli in izvajali samo belci. Tudi ta vrsta jazza se je razvila v New Orleansu, nato pa se je hitro razširila v New York in postala zelo priljubljena.

 

Na spletu poišči zvočna ali video primera za opisana sloga jazzovske glasbe. Ime spletne povezave izbranega primera zapiši v zvezek.

Ali meniš, da bi jazzu morali pustiti prosto pot v njegovem razvoju ali da bi morali nameniti več pozornosti ohranjanju njegove tradicionalne oblike? Svoje misli izmenjaj s sošolcem.

<NAZAJ
>NAPREJ67/115