Licenca
To delo je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 2.5:

priznanje avtorstva - nekomercialno - deljenje pod enakimi pogoji.

Celotna licenca je na voljo na spletu na naslovu http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/si/. V skladu s to licenco je dovoljeno vsakemu uporabniku delo razmnoževati, distribuirati, javno priobčevati, dajati v najem in tudi predelovati, vendar samo v nekomercialne namene in ob pogoju, da navede avtorja oziroma avtorje in izdajatelja tega dela. Če uporabnik delo predela, kar pomeni, da ga spremeni, preoblikuje, prevede ali uporabi to delo v svojem delu, lahko predelavo dela ponudi na voljo le pod pogoji, ki so enaki pogojem iz te licence oziroma pod enako licenco.
Navodila

VIZUALNO IN LIKOVNO

Ker se danes v umetnosti izražamo skozi najrazličnejše oblike, se je pojavil izraz vizualen, ki ga nekateri razumejo kot pojem, ki je nasproten likovnemu. Izraz likoven naj bi se držal klasičnih oblik izražanja in tradicionalne estetike, vizualen pa preostalega, ne likovnega. Vizualno naj bi bilo vse, kar vidimo in kar se pojavlja okoli nas skozi svet reklam, časopisov, spleta, videoposnetkov. To je ostanek estetike modernizma iz 20. stoletja. Pri sodobni umetnosti izraza likovno in vizualno lahko uporabljamo kot sopomenki, ker se ta umetnost pravzaprav izraža skozi vse medije, ki jih poznamo.

Najpreprostejše povedano: vizualno je le gledanje samo, likovno pa je opazovanje z razumevanjem odnosov med likovnimi elementi.




realnost
vizualni doživljaj, vizualno mišljenje  vidim, analiziram, kreiram

Današnji svet zaznamujejo likovne in vizualne podobe

Kamorkoli pogledamo, se bomo srečali z likovnim svetom. Ob pogledu na časopis ali reklame opazimo slike in besedila, ki nas kaj nagovarjajo. Svet podob nas čaka v galerijah in muzejih, toda vidimo jih še na ulici, stenah stavb, velikih oglasnih panojih ob cesti, na avtobusih in na železnici, na računalniku ali mobilnem telefonu. Celo na javnem stranišču! Gibljive slike so prav tako prisotne v kinu, na televiziji, digitalnih oglasnih panojih v mestih in spet na spletu (na primer: YouTube) ali mobilnem telefonu. Družabna omrežja, kot je Facebook, vsako sekundo pošiljajo v medmrežje nešteto podob, ki od soudeležencev zahtevajo določen odnos ali komentar.

Kje so meje?

Pomembne razprave se vodijo okoli tega, kakšna naj bi bila sodobna umetnost. Kljub tehniki je vsebina dela tista, ki ga zaznamuje. Tehnični pripomočki so le orodja, da se ideja uresniči, niso pa zagotovilo uspešnega dela. Pomembna likovna dela so globoko poetična in imajo pravo likovno obliko. Naj to ne zveni kot nekakšen recept za ustvarjanje velikih umetnin. Ustvarjanje je stvar svobodnega duha in vsako predpisovanje umetniškega ustvarjanja pelje umetnost v smrt.


Poskusi na podoben način poiskati in povezati pojme iz likovne umetnosti, narave, znanosti ter simbolov.

<NAZAJ
>NAPREJ3/237