Licenca
To delo je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 2.5:

priznanje avtorstva - nekomercialno - deljenje pod enakimi pogoji.

Celotna licenca je na voljo na spletu na naslovu http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/si/. V skladu s to licenco je dovoljeno vsakemu uporabniku delo razmnoževati, distribuirati, javno priobčevati, dajati v najem in tudi predelovati, vendar samo v nekomercialne namene in ob pogoju, da navede avtorja oziroma avtorje in izdajatelja tega dela. Če uporabnik delo predela, kar pomeni, da ga spremeni, preoblikuje, prevede ali uporabi to delo v svojem delu, lahko predelavo dela ponudi na voljo le pod pogoji, ki so enaki pogojem iz te licence oziroma pod enako licenco.
Navodila

Taljenje

Trdne snovi, ki se zaradi dovajanja toplote spremenijo v tekočino, se stalijo. Z ohlajanjem postanejo nazaj trdne. To lastnost nekaterih snovi ljudje že dolgo izkoriščamo.

V plavžu pri visoki temperaturi iz železove rude pridobivajo železo. V Železnikih na Gorenjskem so okoli leta 1860 sezidali plavž, v katerem so talili železovo rudo z bližnje Jelovice.

Danes plavž ne deluje več in je kulturno-zgodovinska znamenitost.

Tekoče železo imenujemo talina železa. Talino vlijejo v modele. Ko se ohladi, preide v trdno stanje, ki ima obliko modela. Železo vlivajo in oblikujejo v železarnah.

Kovači železo s segrevanjem omehčajo. S kladivom ga oblikujejo v poljubno obliko, na primer ključ.

Tudi steklo se pri segrevanju zmehča in utekočini, pri ohlajanju pa strdi. Poglej, kako steklar oblikuje vazo.

Zdaj veš, da steklo, kovine in tudi plastiko s segrevanjem utekočinimo in jim spreminjamo obliko. Zato embalažo iz teh snovi zbiramo v ločenih zabojnikih. Lahko jih recikliramo. To pomeni, da že uporabljene odpadne snovi uporabimo znova za nove izdelke.

Recikliramo tudi papir, vendar ne s segrevanjem. Embalaža, ki jo lahko recikliramo, je označena.

<NAZAJ
>NAPREJ55/291