Licenca
To delo je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 2.5:

priznanje avtorstva - nekomercialno - deljenje pod enakimi pogoji.

Celotna licenca je na voljo na spletu na naslovu http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/si/. V skladu s to licenco je dovoljeno vsakemu uporabniku delo razmnoževati, distribuirati, javno priobčevati, dajati v najem in tudi predelovati, vendar samo v nekomercialne namene in ob pogoju, da navede avtorja oziroma avtorje in izdajatelja tega dela. Če uporabnik delo predela, kar pomeni, da ga spremeni, preoblikuje, prevede ali uporabi to delo v svojem delu, lahko predelavo dela ponudi na voljo le pod pogoji, ki so enaki pogojem iz te licence oziroma pod enako licenco.
Navodila

Kamnine in minerali

V naravi iz velikih kamnin nastanejo manjši kamni, pesek in mivka. Sonce, veter, mraz in dež počasi spreminjajo kamnine. V rekah, potokih in na obalah morij se kamni obrusijo in nastanejo prodniki različnih velikosti.

Voda odnaša prodnike, pesek in mivko. V jezerih in morjih se nalagajo drug na drugega. Delci se skozi čas povežejo med seboj v večje kose. Nastane kamnina. V njej so še vedno vidni prodniki.

Delčki kamnin so lahko tudi oglati. V kamninah so včasih ostanki fosili. To so okamneli živalski in rastlinski ostanki.

Si že slišal za iskalce zlata? V Severni Ameriki so iz rečnih naplavin spirali zlata zrnca. Tudi pri nas so v preteklosti ob bregovih Drave in Mure našli luskice zlata. Največje zrno je merilo 3 milimetre.

Ponekod so pod površjem Zemlje nastale plasti, v katerih so minerali (rudnine).  Minerale najdemo v obliki kristalov. Imajo značilno kristalno zgradbo z ravnimi ploskvami.

Na fotografiji je kristal kamene strele, ki ga najdemo marsikje v Sloveniji. 

Pod površjem Zemlje so tudi kamnine, ki vsebujejo snovi iz katerih pridobivajo kovine. Imenujejo se rude. Kopljejo jih v rudnikih. Kovina se izloči s segrevanjem ali pa dodajo snovi, ki omogočajo, da se izloči.

<NAZAJ
>NAPREJ62/291