Trgovina državam omogoča razvoj. Najbolj ga krepi mednarodna trgovina. Trgovanje med državami sta uvoz in izvoz. Z uvažanjem država kupi izdelke, ki jih sama ne proizvaja ali jih je ceneje kupiti v tujini. Izvažanje pa je nasprotni tok.
Da bi država zaščitila svoja podjetja, uvoz izdelkov in storitev obdavči s carino. Države Evropske unije so zaradi enotnega notranjega trga carine opustile. EU je tudi zaradi tega postala pomembna svetovna trgovinska sila. Med članicami velja pravilo prostega, brezcarinskega trgovanja, kar je prispevalo k povečanju gospodarske rasti in ohranjanju delovnih mest. Za nakup npr. japonskih ali korejskih avtomobilov je treba plačati carino. Zato Azijski proizvajalci avtomobilov postavljajo tovarne v EU. Enako je s slovenskimi tovarnami zdravil. Ker mora ruski kupec za slovenska zdravila plačati carino, je slovensko podjetje zgradilo tovarno zdravil v Rusiji.
Uvoz - izvoz blaga v evrih pred vstopom v EU in po vstopu EU po državah
|
|
Kaj si predstavljaš pod pojmom pravična trgovina?
Značilnost mednarodne trgovine je globalnost. Nek izdelek je načrtovan v ZDA, izdelan na Kitajskem, surovino dobijo iz Afrike, prodajo ga v Evropi. Izvoz je možno povečati samo, če tudi uvažaš, saj z vsakim izdelkom, ki ga kupi slovenski uporabnik, katero izmed slovenskih podjetij dobi priložnost za izvoz.