Zaposlitvena sestava prebivalstva prikaže zaposlenost prebivalstva po posameznih gospodarskih sektorjih.
V Sloveniji je največ prebivalcev zaposlenih v terciarnem sektorju (približno 45 %), sledita mu sekundarni (približno 30 %) in kvartarni sektor (približno 20 %), najmanj zaposlenih pa je v primarnem sektorju (preostanek oz. okoli 5%).
V zadnjem času je tudi v Sloveniji velik problem zaposlovanje mlade in visoko izobražene delovne sile, saj ni dovolj delovnih mest, kjer bi se lahko uveljavili. Zaradi tega se mladi vse pogosteje odločajo za selitev v gospodarsko bolj razvite države. Pojavi se tako imenovani beg možganov. Za državo je tovrstno izseljevanje lahko pogubno, saj se denar, ki ga država vlaga v posameznikovo znanje, z izselitvijo ne povrne.
V povezavi z zaposlitveno sestavo prebivalstva je stopnje revščine, ki tudi v Sloveniji postaja vse večji problem. Delež prebivalcev, ki živijo pod pragom revščine, je namreč čedalje večji (trenutno je okrog 15 % vseh prebivalcev države, ki imajo mesečno na voljo manj kot 600 evrov za družinskega člana). Skupaj naj bi bilo revnih in socialno izključenih (zaradi brezposelnosti in nizkih dohodkov) nekaj manj kot 20 % ljudi. Prag revščine je za države postavljen po občutku; med revne spadajo tisti, ki si ne morejo privoščiti načina življenja, običajnega za družbo, v kateri živijo. Po svetu živi več kot 1 milijarda ljudi z manj kot 1,5 evra na dan.