Katastrska občina je najmanjša prostorska enota za vodenje zemljiškega katastra.
Franciscejski kataster je uradna evidenca zemljiških parcel iz prve polovice 19. stoletja, na podlagi katerega so v Habsburški monarhiji pobirali davke. Prvi popis je nastajal med leti 1818 in 1828. V kasnejših letih so vnašali popravke. Kataster je sestavljen iz zapisov o lastniku in velikosti parcel in zemljevidov v merilu 1:2880.
Danes so uradni podatki o zemljiščih zapisani v Zemljiškem katastru. O vsakem zemljišču so zapisane njegova lega, oblika, velikost, lastništvo in katastrski razred. Podatki o nepremičninah, ki so na zemljišču, pa so zapisani v zemljiški knjigi. Zemljiški kataster je v celoti digitaliziran. Zato lahko vanj vsakdo pogleda z računalnikom, ki je povezan v svetovni splet. Zato vsak, ki kupuje zemljišče ali stavbo, najprej pogleda v kataster, da se prepriča o lastniku in namembnosti parcele - ali je zazidljiva ali ne.
|
|
Občina je osnovna upravna enota, ki samostojno ureja svoje zadeve in izvaja državne zakone. Občina povezuje več naselij s skupnimi interesi prebivalcev. Predstavnik občine je župan, izvolijo ga polnoletni prebivalci. Občina ima svoj grb, zastavo in občinski praznik.
Slovenija ima 212 občin (2014), od tega jih ima 11 status mestne občine (na zemljevidu so označene s temnejšo barvo). Zanje velja, da občina zajema večje mesto, ki ima vsaj 10.000 prebivalcev in je gravitacijsko mesto svojega območja. Status mestne občine ima Ljubljana, Maribor, Celje, Ptuj, Kranj, Novo mesto, Nova Gorica, Koper, Murska Sobota, Slovenj Gradec in Velenje.
Na namiznem zemljevidu poišči mestne občine in ugotovi, ob katerih rekah ležijo mesta. Pomagaj si z zemljevidom občin Slovenije in seznamom mestnih občin.