Glasbeno ustvarjalnost slovenskega klasicizma zaznamujejo dela doma delujočih slovenskih skladateljev (Jakob Frančišek Zupan, Janez Krstnik Novak, Gregor Rihar), izseljenih slovenskih skladateljev (Franc Pollini, Matej Babnik, Jurij Mihevec), svojevrsten glasbeni pečat pa so zapustili tudi skladatelji, ki so k nam prišli od drugod (Gašpar Mašek, Josef Benedikt Dusik, Josef Beneš, Anton Höller, Leopold F. Schwerdt).
Začetek 1. stavka Sonate za violino in klavir primerjaj še s spodnjimi tremi deli, ki so dostopna na spletu (potrudi se in vsakokrat izmed več možnih za poslušanje izberi najboljšo izvedbo). Lahko ugotoviš, kdo in s katero skladbo je vplival na Babnikovo delo?
Primerjaj spodnja zapisa (predstavljena je samo glavna melodija) in ugotovi, v kateri tonaliteti sta stavka napisana. {Namig;Če imaš težave pri prepoznavanju tonalitete, si lahko pomagaš s kvintnim krogom, ki se nahaja v poglavju Orientacija v notnem zapisu.}
{F-dur;G-dur;C-dur}
|
{G-dur;F-dur;C-dur}
|
Takole pa sta zapisa videti, če ju prestavimo v C-dur. V katerem delu sta si najbolj podobna? Razmisli in svoj odgovor primerjaj z ugotovitvami sošolcev.