Vojvodina Burgundija, zgodovinska francoska pokrajina, je bila v stoletni vojni med Anglijo in Francijo med letoma 1337 in 1453 zaveznica Anglije (zadnji je med drugim predala Devico Orleansko, ki je bila nato leta 1431 zažgana na grmadi). Tamkajšnji skladatelji so oblikovali burgundsko šolo, ki se je naslonila na delo angleških skladateljev.
Skladatelje burgundske šole muzikologi umeščajo tudi v prvo generacijo nizozemske oziroma franko-flamske šole, saj zadnje ime opisuje isto geografsko območje (današnja ozemlja severne Francije, Belgije in Nizozemske). Najvplivnejši predstavnik druge generacije nizozemske šole je bil Johannes Ockeghem, avtor najstarejšega ohranjenega večglasnega rekviema. V njegovem obdobju se je razcvetela uporaba imitacije, kar pomeni, da je bila polifona skladba komponirana iz ene same melodije, ki so jo nato posnemali in ponavljali različni glasovi. Najbolj dosledno obliko posnemanja melodije v večglasju imenujemo kanon. Ockeghem je znan po kar 36-glasnem kanonu. Poslušaj odlomek te skladbe in poskušaj ugotoviti, največ koliko glasov hkrati lahko slušno razlikuješ.
Med tretjo generacijo nizozemske šole štejemo tiste skladatelje, ki so svoja najpomembnejša dela napravili med letoma 1480 in 1520. To so bili Jakob Obrecht, Heinrich Isaac, Josquin des Prez, Pierre de la Rue, Alexander Agricola. Razvoj glasbenega tiska je njihova dela z nepričakovano hitrostjo naredil znana in vplivna po Evropi.