Licenca
To delo je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 2.5:

priznanje avtorstva - nekomercialno - deljenje pod enakimi pogoji.

Celotna licenca je na voljo na spletu na naslovu http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/si/. V skladu s to licenco je dovoljeno vsakemu uporabniku delo razmnoževati, distribuirati, javno priobčevati, dajati v najem in tudi predelovati, vendar samo v nekomercialne namene in ob pogoju, da navede avtorja oziroma avtorje in izdajatelja tega dela. Če uporabnik delo predela, kar pomeni, da ga spremeni, preoblikuje, prevede ali uporabi to delo v svojem delu, lahko predelavo dela ponudi na voljo le pod pogoji, ki so enaki pogojem iz te licence oziroma pod enako licenco.
Navodila

Premikanje živali v vodi

Voda pokriva 70 % površja Zemlje. Prvi organizmi so bili vodni, zato je premikanje v vodi eden od osnovnih načinov gibanja. V vodi se živali premikajo na dva načina: z aktivnim plavanjem (npr. ribe) ali z lebdenjem (npr. drobni planktonski organizmi) oz. s kombinacijo plavanja in lebdenja (npr. meduze).

Oglej si posnetek plavanja morskih psov in manjših rib. Razmisli, kateri so boljši plavalci. Primerjaj obliko morskih psov in manjših rib in sklepaj, kako oblika živali vpliva na hitrost plavanja.

Meduze so razmeroma slabi plavalci in plavajo le na kratke razdalje. Večinoma se premikajo skupaj z morskimi tokovi. Razmisli, zakaj je tako.

Primerjaj obliko dveh živali in oceni, katera je boljši plavalec.
Na sliki sta mečarica in škarpena. Obe živali sta ribi. Kaj meniš, katera hitreje plava? Iz oblike živali sklepaj, kako lovi svoj plen mečarica in kako škarpena.


Mečarica

Škarpena

Boljši plavalec je mečarica .

Nekatere morske živali se plazijo (npr. polži), hodijo po morskem dnu (npr. raki) ali rijejo po pesku (npr. školjke). Nekatere živali so pritrjene na podlago in le filtrirajo vodo (nekatere školjke, korale, morske vetrnice) ter s tem pridobivajo hranilne snovi.

<NAZAJ
>NAPREJ155/332