Morda najbolj "znana" sol je kuhinjska sol. Glavna sestavina kuhinjske soli je natrijev klorid s kemijsko formulo NaCl.
|
|
Ponovimo, kar ste se v poglavju o povezovanju delcev naučili o ionski vezi. Natrijevi kationi in kloridni anioni se med seboj močno privlačijo. Med njimi nastane močna ionska vez.
Kvalitetna sol vsebuje najmanj 97 % natrijevega klorida, vsebuje pa tudi
magnezijeve in kalcijeve spojine ter jod. Jod je za organizem pomemben,
ker preprečuje golšavost.
Kuhinjsko sol uporabljamo v kulinariki, v organizmu pa ima v ustreznih količinah posebno, fiziološko vlogo. V telesnih tekočinah namreč pomaga ohranjati ravnovesje ionov.
Zaradi svoje uporabnosti je imela sol v zgodovini velik pomen. Bila je dragocena surovina in strateško trgovsko blago. Imeti sol je pomenilo imeti bogastvo in moč.
Morska sol nastaja v solinah. Soline so prostor ob morju, ki je urejen za pridobivanje soli iz morske vode. Največje delujoče slovenske soline so Sečoveljske soline.
Poznamo tudi kameno sol, ki jo kopljejo v rudnikih soli. Kameni soli, ki ne vsebuje joda, le-tega dodajajo v obliki kalijevega ali natrijevega jodida. Pretirano uživanje soli je lahko zdravju tudi škodljivo, saj zvišuje krvni tlak.
Natrijev klorid uporabljamo tudi za posipanje cest pri temperaturi do –8 °C. Mokro soljenje (mešanica soli in raztopine kalcijevega klorida ali magnezijevega klorida) učinkuje do temperature –18 °C in je namenjeno za preventivno posipavanje, predvsem pa za preprečevanje in odstranjevanje poledice.