Licenca
To delo je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 2.5:

priznanje avtorstva - nekomercialno - deljenje pod enakimi pogoji.

Celotna licenca je na voljo na spletu na naslovu http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/si/. V skladu s to licenco je dovoljeno vsakemu uporabniku delo razmnoževati, distribuirati, javno priobčevati, dajati v najem in tudi predelovati, vendar samo v nekomercialne namene in ob pogoju, da navede avtorja oziroma avtorje in izdajatelja tega dela. Če uporabnik delo predela, kar pomeni, da ga spremeni, preoblikuje, prevede ali uporabi to delo v svojem delu, lahko predelavo dela ponudi na voljo le pod pogoji, ki so enaki pogojem iz te licence oziroma pod enako licenco.
Navodila

Prsti zmernotoplega pasu
Na območjih oceanskega in celinskega vlažnega podnebja nastajajo rjave prsti ali kambisoli. Za njih je značilno, da imajo dovolj humusa in so primerne za kmetijsko rabo. Ker se padavine ne pojavljajo v obliki močnih nalivov, te prsti niso izprane.

Podzoli

Na območjih zmerno hladnega podnebja nastajajo sive izprane prsti ali podzoli. Zanje je značilno, da deževnica iz zgornjih horizontov izpira glino in humus, ostajajo pa kamniti delci, ki dajejo prsti značilno sivo barvo.

Černozjomi
Na območjih celinskega polsuhega podnebja nastajajo črne prsti ali černozjomi in kostanjeve prsti ali kastanozemi. Černozjom uvrščamo med najbolj rodovitne prsti, saj vsebuje ogromno humusa. Humozni horizont je zaradi obilnega odmrlega travniškega rastlinstva razmeroma debel. Zaradi manjše količine padavin je izpiranje šibko, zato je humus v horizontu A in ni izpran v spodnje horizonte.

V zmernotoplem pasu v notranjosti celin, kjer so količine padavin manjše, se nahajajo sive gozdne prsti ali grejsoli, ki so primerne za kmetijstvo.

Na območjih celinskega suhega podnebja nastajajo puščavske prsti ali arenosoli. Zanje je značilno, da  jih porašča le malo rastlinstva, zato je humusa zelo malo ali pa ga sploh ni. Z intenzivnim namakanjem lahko puščavske prsti spremenimo v rodovitne.

Prsti subpolarnega pasu
Na območjih subpolarnega ali tundrskega podnebja nastajajo tundrske prsti ali glejsoli. Tla v tundri so prek celega leta zamrznjena (permafrost). Odtalijo se le poleti, vendar pa voda iz zgornjih plasti ne more odteči, ker so tla v globini zamrznjena. Zaradi tega so prsti zelo vlažne in neuporabne za kmetijstvo.

Prsti zmernotoplega in subpolarnega pasu

Prsti polarnega pasu
Na območjih polarnega podnebja prsti ni.

<NAZAJ
>NAPREJ122/320