Hitrost polža je $v = 10 \frac{\rm{cm}}{\rm{min}}$. Kot je razvidno iz enote za hitrost, je razdalja podana v $\rm{cm}$ in čas v $\rm{min}$. Da pretvorimo hitrost v osnovne enote, moramo tako enoto za razdaljo in enoto za čas zapisati v osnovnih enotah:
$1 \textrm{ cm} = 0,01 \textrm{ m}$ in $1 \textrm{ min} = 60 \textrm{ s}$
$$1 \frac{\rm{cm}}{\rm{min}} = \frac{0,01\,\rm{ m}}{60\,\rm{ s}} = 0,0002\,\frac{\rm{m}}{\rm{s}}$$
Polž ima torej hitrost: $v = 10 \cdot 0,0002\,\frac{\rm{m}}{\rm{s}} = 0,002\,\frac{\rm{m}}{\rm{s}}$. Polž opravi vsako sekundo pot $0,002 \textrm{ m}$ ali $2 \textrm{ mm}$.
Tipična enota, ki se uporablja za podajanje hitrosti avtomobilov, je $\frac{\rm{km}}{\rm{h}}$. Omejitev hitrosti na avtocesti je $130\,\frac{\rm{km}}{\rm{h}}$. Avtomobili tako vsako uro opravijo pot $130 \textrm{ km}$. Ponovno lahko to hitrost pretvorimo v zapis z osnovnimi enotami:$$v = 130\,\frac{\rm{km}}{\rm{h}} = 130
\frac{1000\,\rm{ m}}{3600\,\rm{ s}} = \frac{130}{3,6}
\frac{\rm{m}}{\rm{s}} = 36,1 \frac{\rm{m}}{\rm{s}}$$
Zakaj gibanje planetov ne spada med prema gibanja?
Gibanje planetov okoli Sonca je mnogo hitrejše kot gibanje polža ali vožnja z avtomobilom po avtocesti. Zemlja potuje okoli Sonca s hitrostjo $v = 29,8\,\frac{\rm{km}}{\rm{s}}$. Ponovno bomo to hitrost pretvorili v zapis z osnovnimi enotami:
$$v = 29,8\, \frac{\rm{km}}{\rm{s}} = 29,8 \,\frac{1000\,\rm{ m}}{\rm{s}} =29 800 \frac{\rm{m}}{\rm{s}}$$
Če pa nas zanima, kolikšno pot opravi Zemlja okoli Sonca v eni uri, pa je bolje hitrost podati v enotah $\frac{\rm{km}}{\rm{h}}$:
$$v = 29,8 \frac{\rm{km}}{\rm{s}} = 29,8 \frac{\rm{km}}{0,0003\,\rm{ h}} =107 280 \frac{\rm{km}}{\rm{h}}$$