Licenca
To delo je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 2.5:

priznanje avtorstva - nekomercialno - deljenje pod enakimi pogoji.

Celotna licenca je na voljo na spletu na naslovu http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/si/. V skladu s to licenco je dovoljeno vsakemu uporabniku delo razmnoževati, distribuirati, javno priobčevati, dajati v najem in tudi predelovati, vendar samo v nekomercialne namene in ob pogoju, da navede avtorja oziroma avtorje in izdajatelja tega dela. Če uporabnik delo predela, kar pomeni, da ga spremeni, preoblikuje, prevede ali uporabi to delo v svojem delu, lahko predelavo dela ponudi na voljo le pod pogoji, ki so enaki pogojem iz te licence oziroma pod enako licenco.
Navodila

Geografija kot znanost

Beseda geografija je grškega izvora in je sestavljena iz besed Geo, ki pomeni Zemlja (Gea, grška boginja Zemlje) in grafein, kar pomeni opisovati, pisati (grafit, risbo, napis na javni površini). Je stara veda, saj je z »Zemljinim opisovanjem« začel že starogrški matematik, geograf in astronom Eratosten. Do 19. stoletja so z geografijo označevali vse, kar so vedeli o Zemlji in njenem površju, opisovali so pokrajine in novo odkrite dežele ter izdelovali zemljevide.

V 19. stoletju je geografija dozorela v vedo, ki proučuje in razlaga Zemljino površje ter medsebojno odvisnost pojavov in procesov v geosferi.

Geosfera

V geosferi se stikajo in prepletajo ovoji Zemlje: litosfera (Zemljina skorja), hidrosfera (vodovje), atmosfera (ozračje), pedosfera (plast prsti), biosfera (živa bitja) in antroposfera (človek in njegovo delo).

Naloga geografije je preučevanje naravnogeografskih in družbenogeografskih dejavnikov, ki oblikujejo pokrajino, njihove prepletenosti in soodvisnosti.

<NAZAJ
>NAPREJ2/320