V učni enoti se boste seznanili z osnovami kemijske varnosti, s pomenom uporabe osebne varovalne opreme pri delu v kemijskem laboratoriju, z označevanjem nevarnih snovi in z možnostmi pridobivanja podatkov o kemikalijah v zbirkah podatkov.
Kemijska varnost označuje preprečevanje kratkoročnih in dolgoročnih škodljivih učinkov kemikalij na zdravje človeka in za okolje, torej, da s snovmi, ki so potencialno nevarne, ravnamo tako, da bi bilo tveganje za naše zdravje in okolje najmanjše.
Osebna varovalna oprema v kemijskem laboratoriju
Pri delu v kemijskem laboratoriju uporabljamo osebno varovalno opremo. Ob ogledu posnetka boste spoznali, kaj je to in kdaj jo uporabljamo.
Laboratorijski red
Pri delu v laboratoriju smo soočeni s potencialno nevarnostjo, ki jo predstavljajo lastnosti kemikalij, na katere nimamo vpliva (npr. jedko, dražilno, strupeno …). Za oceno tveganja pa je pomembna tudi izpostavljenost, ki je skupek vplivov količine oz. odmerka, časa in pogostosti izpostavljenosti neki kemikaliji.
Da bo tveganje v kemijskem laboratoriju čim manjše, pooblaščene osebe izdelajo seznam pravil, ki se jih moramo v laboratoriju držati, kar imenujemo laboratorijski red. Le-ta je izobešen na vidnem mestu v laboratoriju in ga moramo obvezno upoštevati.
Na spletni strani Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani si oglejte knjižico Pravil varnega dela v kemijskem laboratoriju in v njej poiščite Laboratorijski red. Tudi v šolskem laboratoriju na svoji šoli poiščite Laboratorijski red.