Licenca
To delo je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 2.5:

priznanje avtorstva - nekomercialno - deljenje pod enakimi pogoji.

Celotna licenca je na voljo na spletu na naslovu http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/si/. V skladu s to licenco je dovoljeno vsakemu uporabniku delo razmnoževati, distribuirati, javno priobčevati, dajati v najem in tudi predelovati, vendar samo v nekomercialne namene in ob pogoju, da navede avtorja oziroma avtorje in izdajatelja tega dela. Če uporabnik delo predela, kar pomeni, da ga spremeni, preoblikuje, prevede ali uporabi to delo v svojem delu, lahko predelavo dela ponudi na voljo le pod pogoji, ki so enaki pogojem iz te licence oziroma pod enako licenco.

Povzetek

Pri računskih nalogah, v katerih je dana ena snov, računamo pa drugo snov, si pomagamo z množinskim razmerjem − razmerjem med množinama dveh snovi.

Z masnim deležem elementa v spojini lahko predstavimo njeno elementno sestavo. Oznaka za masni delež je črka w in nima enote. Njegova vrednost je med 0 in 1.

Masni delež lahko izrazimo kot masni odstotek. Dobimo ga tako, da masni delež pomnožimo s 100 in dodamo znak %. Njegova vrednost je med 0 % in 100 %.

Masni delež elementa v spojini lahko izračunamo tako, da maso elementa v spojini delimo z maso spojine.

Masni delež elementa v spojini lahko izračunamo iz formule spojine. Število delcev (atomov ali ionov) elementa pomnožimo z relativno atomsko maso tega elementa in delimo z relativno molekulsko maso spojine. 

$w\text{(element)}=\frac{m\text{(element)}}{m\text{(spojina)}}$   $w\text{(element)}=\frac{N\text{(atomov)} \cdot A_\rm{r}(element) }{M_\rm{r}\text{(spojina)}}$ 

Masni deleži kovin

Imena ionskih snovi v levih stolpcih povežite z ustreznimi masnimi deleži kovin v teh spojinah.

Litijev fluorid
0,268
Natrijev klorid
0,393
Kalcijev klorid
0,361
Kalijev bromid
0,329
Preveri
<NAZAJ
>NAPREJ177/296