Licenca
To delo je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 2.5:

priznanje avtorstva - nekomercialno - deljenje pod enakimi pogoji.

Celotna licenca je na voljo na spletu na naslovu http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/si/. V skladu s to licenco je dovoljeno vsakemu uporabniku delo razmnoževati, distribuirati, javno priobčevati, dajati v najem in tudi predelovati, vendar samo v nekomercialne namene in ob pogoju, da navede avtorja oziroma avtorje in izdajatelja tega dela. Če uporabnik delo predela, kar pomeni, da ga spremeni, preoblikuje, prevede ali uporabi to delo v svojem delu, lahko predelavo dela ponudi na voljo le pod pogoji, ki so enaki pogojem iz te licence oziroma pod enako licenco.
Navodila

NOTRANJA ZGRADBA ZEMLJE

Zgradbo Zemlje proučujemo na različne načine. Neposredni dokaz o njeni zgradbi dobimo z  vrtanjem v Zemljino skorjo, vendar je strokovnjakom do danes uspelo zvrtati le do globine slabih 13 km. Odgovore na to, kaj je globlje v Zemljini notranjosti, dobimo s posrednimi dokazi:

  • z merjenjem vzdolžnih potresnih valov, ki skozi različno goste snovi prehajajo različno hitro,
  • z {raziskovanjem kamnin;Z raziskovanjem kamnin se ukvarja geologija. Je veda o nastanku, razvoju in sestavi Zemlje.}, ki so se zaradi premikov v Zemljini skorji pomaknile bližje površju,
  • z analizo lave in kamnin, ki so zaradi vulkanizma prodrle na površje.

Zemljo sestavljajo trije ovoji: skorja, plašč in jedro. Klikni na Zemljo in si oglej njene plasti.

Zemljina skorja predstavlja 1 % Zemljine mase. Ker temperature v njej niso visoke, je v trdnem agregatnem stanju. Sestavljena je iz {celinske;Celinska skorja pokriva le okoli tretjino Zemljinega površja, predstavljajo pa jo vse celine in robna plitva morja. Imenujemo jo tudi sial, ker v njej prevladujejo silicijeve in aluminijeve spojine. Njena debelina je različna, od 25 do 70 km. Najdebelejša je pod najvišjimi gorovji. } (kontinentalne) in {oceanske;Zaradi prevlade silicijevih in magnezijevih spojin oceansko skorjo imenujemo sima. Debela je od 6 do 12 km. Zaradi večje gostote ni tako dvignjena kot kontinentalna skorja. Nad njo je približno 500 m debela plast sedimentov.} skorje.

Zemljina skorja

Premešaj črke in dobil boš pojem, s katerim poimenujemo ravnovesje v Zemljini skorji, ki se vzpostavi med deli litosferskih plošč z različno težo in gostoto.

Izberi območje v Evropi, kjer je celinska skorja najdebelejša.

<NAZAJ
>NAPREJ8/320