Licenca
To delo je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 2.5:

priznanje avtorstva - nekomercialno - deljenje pod enakimi pogoji.

Celotna licenca je na voljo na spletu na naslovu http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/si/. V skladu s to licenco je dovoljeno vsakemu uporabniku delo razmnoževati, distribuirati, javno priobčevati, dajati v najem in tudi predelovati, vendar samo v nekomercialne namene in ob pogoju, da navede avtorja oziroma avtorje in izdajatelja tega dela. Če uporabnik delo predela, kar pomeni, da ga spremeni, preoblikuje, prevede ali uporabi to delo v svojem delu, lahko predelavo dela ponudi na voljo le pod pogoji, ki so enaki pogojem iz te licence oziroma pod enako licenco.
Navodila

Litosferske plošče se premikajo na različne načine: se razmikajo, drsijo druga ob drugi ali se približujejo.

Razmikanje litosferskih ploščNajpogosteje se razmikajo oceanski deli plošč. Na mestu razmikanja skozi tektonski jarek prodira raztaljena magma, ki se ohlaja in nastaja novo morsko dno. Tako nastaja nova Zemljina skorja in površina oceanov se veča. Atlantski ocean je začel nastajati pred okrog 180 milijoni let, Severna Amerika in Evropa pa se še vedno oddaljujeta za približno 2 do 3 cm letno. Obseg Zemlje se zaradi nastajanja nove skorje ne povečuje, saj plošče na nasprotnih robovih tonejo v globino in se raztapljajo v magmo. Posledica razmikanja oceanskih plošč so tudi izbruhi podmorskih ognjenikov, ki se lahko združijo v srednjeoceanske hrbte.

Razmisli, kje še nastajajo oceanski hrbti in novo morsko dno.

Spodrivanje litosferskih ploščVečji vpliv na izoblikovanje Zemljinega površja je imelo približevanje litosferskih plošč. Pri tem se tanjša in gostejša oceanska plošča spodriva pod debelejšo celinsko ploščo. Zaradi spodrivanja ali subdukcije nastajajo globokomorski jarki, potresi, vulkanski izbruhi in mlada nagubana gorovja.

Razmisli, kako so nastali Andi.

Narivanje litosferskih ploščKadar se druga drugi približujeta celinski plošči, ki sta debelejši, ne pride do spodrivanja, temveč do narivanja oziroma gubanja in prelamljanja Zemljine skorje. Nagubana gorovja nastajajo zaradi močnih pritiskov, ki nagubajo in dvignejo sedimentne kamnine. Posledica tovrstnega gubanja je na primer nastanek Himalaje.

Razmisli, na stiku katerih dveh litosferskih plošč je nastala Himalaja.

Naštej gorovja v Evropi, ki so nastala zaradi narivanja Afriške na Evrazijsko litosfersko ploščo.

Litosferski plošči lahko tudi drsita druga ob drugi. Posledica je prelom z vodoravnim zmikom. Najbolj znan zmični prelom je 1000 km dolga Prelomnica svetega Andreja v Kaliforniji, kjer dva bloka Zemljine skorje, vsak na nasprotni strani preloma, drsita drug mimo drugega. Ko pritisk preseže trenje, pride do nenadnega premika in skorjo stresejo potresni valovi, ki imajo lahko katastrofalne posledice.

<NAZAJ
>NAPREJ11/320