Zapisovanje z molekulsko formulo, kot smo ga bili vajeni pri anorganskih spojinah (npr. H2O), se zaradi veliko organskih spojin ne obnese. Ista molekulska formula lahko predstavlja več različnih organskih spojin (pojav se imenuje izomerija, ki ga bomo spoznali pozneje). Molekulska formula C2H6O lahko predstavlja dve organski spojini: etanol ali dimetil eter.
![]() |
![]() |
Kot razberemo iz modelov molekul, gre za dve različni spojini, saj imata atome v molekuli različno razporejene. Zapis v obliki molekulske formule C2H6O ima to pomanjkljivost, da podaja le elementno sestavo molekule, ne pa tudi zgradbe molekule. Potrebujemo še "načrt", kako so atomi razporejeni v molekuli (podobno kot dobimo načrt, če sestavljamo pohištvo iz posameznih delov).
Zato so kemiki razvili različne vrste kemijskih formul. V tem poglavju boste spoznali molekulsko, strukturno, racionalno, skeletno in prostorsko formulo. Naučili se boste tudi, kaj lahko iz različnih vrst kemijskih formul razberemo o zgradbi neke molekule in kako jih zapišemo.