Ionska vez nastaja med kovinami in nekovinami. Kovine oddajajo svoje valenčne elektrone in pri tem preidejo v katione, ki so stabilni ioni. Nekovine sprejemajo elektrone in preidejo v stabilne anione. Nastali ioni se zaradi nasprotnega naboja privlačijo in se pravilno uredijo v ionski kristal.
Nastanek ionske vezi si ponazorimo na primeru natrijevega klorida NaCl.
Elektronska zgradba atomov natrija in klora v osnovnem stanju je:
Na: 1s2 2s2 2p6 3s1 $\buildrel -e^-\over\longrightarrow $ Na+: 1s2 2s2 2p6 3s0
Cl: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p5 $\buildrel +e^-\over\longrightarrow $ Cl–: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6
Med anionom in kationom deluje privlačna elektrostatična
sila, ki je sferično simetrična. Zato je ionska vez neusmerjena, deluje v vseh smereh. Ioni se povezujejo drug okrog drugega v ionski kristal. Število ionov, ki se lahko razvrstijo okrog enega iona z nasprotnim nabojem, je odvisno od razmerja velikosti ionov in ga imenujemo koordinacijsko število.
Koordinacijsko število je: 6
Prostorska razporeditev je: oktaedrična
Ker imata iona Na+ in Cl− po velikosti enak naboj, je razmerje obeh ionov v spojini 1:1. To razmerje podamo s formulo NaCl.
Ionska vez je močna vez, zato imajo ionske spojine visoka vrelišča in tališča. Vse ionske spojine pa so pri sobnih pogojih v trdnem agregatnem stanju. Zaradi gibljivih ionov raztopine in taline teh snovi dobro prevajajo električni tok. Ionske spojine prepoznamo po lepo oblikovanih kristalih.