Licenca
To delo je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 2.5:

priznanje avtorstva - nekomercialno - deljenje pod enakimi pogoji.

Celotna licenca je na voljo na spletu na naslovu http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/si/. V skladu s to licenco je dovoljeno vsakemu uporabniku delo razmnoževati, distribuirati, javno priobčevati, dajati v najem in tudi predelovati, vendar samo v nekomercialne namene in ob pogoju, da navede avtorja oziroma avtorje in izdajatelja tega dela. Če uporabnik delo predela, kar pomeni, da ga spremeni, preoblikuje, prevede ali uporabi to delo v svojem delu, lahko predelavo dela ponudi na voljo le pod pogoji, ki so enaki pogojem iz te licence oziroma pod enako licenco.
Navodila

Krčenje ledenikov
Taljenje ledu bo vplivalo na dvig morske gladine, spremenilo se bodo tudi življenjske razmere, saj bodo velike količine sladke vode iz ledenikov razslanjevale ocean in tako verjetno spremenile potek zdajšnjih morskih tokov. Spremembe bodo največje na arktičnem in antarktičnem območju.
Krčenje ledenikov bo spremenilo tudi razmerje med belimi telesi, ki svetlobo odbijajo, in temnimi, na primer površino morij, ki svetlobo absorbirajo. Z globalnim segrevanjem se bo površina območij, ki svetlobo odbijajo, manjšala, površina območij, ki svetlobo absorbirajo, pa povečevala. To pomeni, da se bo naš planet še dodatno segreval.
Krčenje ledenikov bo vplivalo tudi na oskrbo s pitno vodo, kmetijstvo in gospodarstvo se bosta znašla pred kopico novih težav.

Naraščanje morske gladine in segrevanje zgornje plasti oceanov
Zaradi višjih temperatur ozračja se talijo ledeniki in posledično prihaja do večanja količine vode v svetovnih oceanih in morjih. Znanstveniki predvidevajo, da bi se lahko zaradi taljenja ledenikov na območju Grenlandije in Antarktike gladina morja zvišala tudi do 6 m.
V tem primeru bi bilo poplavljenih veliko otokov in nižje ležečih območij po vsem svetu, ki so marsikje zelo gosto poseljena. Naraščanje morske gladine je zaznavno tudi v Tržaškem zalivu. Istočasno se zgornja plast vode v morjih segreva, kar vpliva na povečevanje števila tropskih ciklonov in neurij ter njihovo razdiralno moč.

S klikom izberi pravilno posledico globalnega segrevanja.

Prav zaradi naraščanja morske vode bo 26 kvadratnih kilometrov otočja Tuvalu, na katerem živi 10 tisoč prebivalcev, prva državica, ki jo bo morje preplavilo. Vlada načrtuje nakup zemlje v bližini in množično evakuacijo prebivalstva.


Delček države Tuvalu

Naraščanje temperature morja
Povprečna temperatura morja na površini se je od leta 1900 do leta 2009 povečala za 0,7 °C. Strokovnjaki predvidevajo, da se bo temperatura morja povečevala za približno 0,2 °C na desetletje. (Glej graf)
S povišanjem temperature morja se bo povečalo tudi število {tropskih ciklonov;Temeljni pogoj za nastanek tropskih ciklonov je prav toplo morje. Vlaga, ki se zaradi izhlapevanja dviga nad površino morij, se spreminja v paro. Ko se para dvigne in ohladi, se kondenzira v dež, pri tem pa se sprosti energija, ki okrepi ciklone.}.

Zakisanje morij
Morje vsak dan vsrkava ogljikov dioksid iz ozračja, in glede na to, da je tega plina čedalje več, je posledica večja kislost morske vode. S tem se spreminjajo tudi značilnosti vodnih ekosistemov, predvsem se zmanjšuje biotska raznovrstnost.

<NAZAJ
>NAPREJ101/320