Licenca
To delo je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 2.5:

priznanje avtorstva - nekomercialno - deljenje pod enakimi pogoji.

Celotna licenca je na voljo na spletu na naslovu http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/si/. V skladu s to licenco je dovoljeno vsakemu uporabniku delo razmnoževati, distribuirati, javno priobčevati, dajati v najem in tudi predelovati, vendar samo v nekomercialne namene in ob pogoju, da navede avtorja oziroma avtorje in izdajatelja tega dela. Če uporabnik delo predela, kar pomeni, da ga spremeni, preoblikuje, prevede ali uporabi to delo v svojem delu, lahko predelavo dela ponudi na voljo le pod pogoji, ki so enaki pogojem iz te licence oziroma pod enako licenco.
Navodila

Prostorsko načrtovanje in sodelovanje javnosti

Prostorsko načrtovanje ali planiranje se ukvarja z načrtovanjem rabe prostora in razporeditvijo dejavnosti v prostoru, s čimer usmerja prostorski razvoj določenega območja. Izvaja se na ravneh države, regije in lokalne skupnosti, cilj pa je učinkovit, gospodaren, pravičen in trajnosten prostorski razvoj.

Prostorsko načrtovanje delimo na:
  • načrtovanje prostora ({urbanizem;Urbanízem se ukvarja z načrtovanjem novih in vzdrževanjem obstoječih naselij. Pri tem upošteva smernice gospodarskega razvoja, naravne razmere, ekološke omejitve, socialne potrebe, vodno oskrbo, razvoj elektro, telekomunikacijske, komunalne in prometne infrastrukture ter drugih področij, pomembnih za delovanje naselja. Največji izziv sodobnega urbanizma je trajnostni prostorski razvoj, ki mora po eni strani spodbuditi prenovo starih mestnih jeder in zagotoviti njihovo vitalnost, na drugi pa omogočati rast in razvoj različnih novih dejavnosti.}, prometno načrtovanje, upravljanje z vodami),
  • vzdrževanje in rabo prostora (kmetijska raba, izraba naravnih virov, vzdrževanje infrastrukture in stavbnih zemljišč).

Prostorsko načrtovanje

Sam postopek načrtovanja razvoja naselja je povezan z občinskim prostorskim načrtom, v katerem je predviden njegov nadaljnji razvoj. V njem so določene razvojne prostorske usmeritve, kot so območja pozidave, zavarovana območja (vodovarstvena območja, posebni habitati), razmestitev dejavnosti v prostoru in podobno. Ta prostorski načrt je pozneje podlaga za pridobivanje gradbenih dovoljenj v postopku pridobivanja dokumentacije, potrebne za začetek gradnje objektov.

Država ureja prostorsko načrtovanje z več različnimi zakoni. Pri nas so to:
  • {zakon o varstvu okolja;Zakon o varstvu okolja ureja varovanje okolja pred obremenjevanjem kot temeljni predpogoj trajnostnega razvoja. Namen in cilji zakona so spodbujati takšen družbeni razvoj, ki bi omogočal visoko kakovost bivanja in ohranjal biotsko raznovrstnost, pri čemer se spodbuja uporaba manj škodljivih ali neškodljivih tehnologij in materialov.},
  • {zakon o urejanju prostora;Zakon o urejanju prostora postavlja smernice za urejanje prostora, ki mora zagotavljati vzdržen prostorski razvoj in racionalno rabo prostora z ustreznim varovanjem okolja, naravne in kulturne dediščine, omogočati kakovostne življenjske razmere, dosegati prostorsko usklajeno razmestitev dejavnosti in oskrbo naselij, zagotavljati varnost pred naravnimi in drugimi nesrečami.},
  • {zakon o graditvi objektov;Zakon o graditvi objektov ureja pogoje za gradnjo vseh objektov in obsega tako projektiranje kot gradnjo in vzdrževanje objektov. Pri tem so določene tudi emisije stavb v okolje, ki so povezane s kakovostjo gradnje, učinkovito izolacijo, odvodnjavanjem in podobno.}.

Urejen park pred gradom Tivoli v Ljubljani

Kaj meniš o prostorski urejenosti soseske oziroma naselja, v katerem bivaš? Ali bi kakšno stvar spremenil?

<NAZAJ
>NAPREJ314/320