Licenca
To delo je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 2.5:

priznanje avtorstva - nekomercialno - deljenje pod enakimi pogoji.

Celotna licenca je na voljo na spletu na naslovu http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/si/. V skladu s to licenco je dovoljeno vsakemu uporabniku delo razmnoževati, distribuirati, javno priobčevati, dajati v najem in tudi predelovati, vendar samo v nekomercialne namene in ob pogoju, da navede avtorja oziroma avtorje in izdajatelja tega dela. Če uporabnik delo predela, kar pomeni, da ga spremeni, preoblikuje, prevede ali uporabi to delo v svojem delu, lahko predelavo dela ponudi na voljo le pod pogoji, ki so enaki pogojem iz te licence oziroma pod enako licenco.
Navodila

Povzetek

Doseganje ciljev, postavljenih v konceptu trajnostnega razvoja, je nujno z vidika ohranjanja naravnega ravnovesja in kakovostnih življenjskih razmer na Zemlji. Pri tem se moramo zavedati, da smo s svojim ravnanjem odgovorni za ohranitev okolja in naravnih virov tudi za prihodnje generacije. Z odgovornim in premišljenim ravnanjem je mogoče bistveno zmanjšati onesnaževanje in čezmerno izkoriščanje fosilnih energetskih virov ter se preusmeriti v druge, okolju prijaznejše vrste energije in tehnologije. V Sloveniji so velik in slabo izkoriščen potencial gozdovi. Ti namreč pokrivajo nekaj manj kot 60 % celotnega površja države. Les je naša edina gospodarsko pomembna surovina, vendar ga večino izvozimo v nepredelani obliki kot hlodovino. Gozd in les sta obnovljiva in zato ostajata v središču trajnostnega razvoja. Gozd učinkovito absorbira ogljikov dioksid, je izjemnega pomena za ohranjanje biotske raznovrstnosti, les pa je vsestransko primeren kot surovina, material ali kot gorivo. S podpiranjem inovativnosti, večjimi vlaganji v raziskave, izobraževanje in razvoj na področjih gozdarstva ter lesne industrije bi lahko dosegli hitrejši razvoj in višjo dodano vrednost izdelkov, s tem pa bi ustvarili nova, z vidika trajnostnega razvoja kakovostna delovna mesta.

Izjemen dosežek slovenskega industrijskega oblikovanja je stol Rex, ki ga je leta 1952 oblikoval Niko Kralj. Izdelan je iz lesa (stiskana in luknjana vezana plošča).

Katera regija ima največji delež gozda in katera najmanjšega? Ustrezno prenesi na zemljevid.

Največji delež gozda Najmanjši delež gozda
    

Prostorsko načrtovanje se ukvarja z načrtovanjem rabe prostora in razporeditvijo dejavnosti v prostoru.  Njegov temeljni cilj je oblikovanje naselij in pokrajine, privlačnih za bivanje. Pri tem je treba upoštevati celoten spekter naravnih in družbenih posebnosti načrtovanega območja. Pomembno vlogo pri tem ima tudi civilna družba, ki lahko na področju prostorskega načrtovanja aktivno sodeluje z različnimi formalnimi in neformalnimi oblikami sodelovanja.

<NAZAJ
>NAPREJ316/320