Ob omembi pojava „tople grede“ ljudje takoj pomislijo na črno prihodnost Zemlje zaradi posledic globalnega segrevanja, vendar bi bila Zemlja brez pojava „tople grede“ zaledenel in pust planet.
Učinek „tople grede“ je naraven pojav, ko nekateri plini v atmosferi
zadržujejo toploto, ki bi sicer ušla v vesolje. Zato so
povprečne temperature Zemljinega površja višje, kar je eden izmed
razlogov, da se je na Zemlji razvilo tako pestro življenje. |
Ko sončna svetloba doseže Zemljo, je atmosfera približno tretjino odbije. Preostali del svetlobe atmosfera vpije (absorbira), večino pa prepusti. Prepuščena svetloba nadaljuje pot do Zemljinega površja, od katerega se je en del odbije, preostali del pa vpijejo oceani in kopno.
Absorbirana svetloba greje oceane in kopno, ki to toploto sevajo nazaj v obliki infrardeče svetlobe. Nekateri plini v atmosferi, npr. vodni hlapi, CO2, metan in drugi, vpijejo del te toplote ter tako preprečijo, da bi v celoti ušla v vesolje. Zaradi te sposobnosti imenujemo te pline toplogredni plini. Tako ostane del energije ujet v atmosferi, kar povzroča, da je povprečna temperatura na površju Zemlje okrog 14 ˚C. Brez učinka „tople grede“ bi bila temperatura le okrog -18 ˚C.
Učinek tople grede je pojav, ko toplogredni plini v ozračju vpijejo del toplote, ki jo izseva zemljina površina. Nato del te toplote izsevajo nazaj proti površini Zemlje in jo dodatno segrevajo.