Licenca
To delo je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 2.5:

priznanje avtorstva - nekomercialno - deljenje pod enakimi pogoji.

Celotna licenca je na voljo na spletu na naslovu http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/si/. V skladu s to licenco je dovoljeno vsakemu uporabniku delo razmnoževati, distribuirati, javno priobčevati, dajati v najem in tudi predelovati, vendar samo v nekomercialne namene in ob pogoju, da navede avtorja oziroma avtorje in izdajatelja tega dela. Če uporabnik delo predela, kar pomeni, da ga spremeni, preoblikuje, prevede ali uporabi to delo v svojem delu, lahko predelavo dela ponudi na voljo le pod pogoji, ki so enaki pogojem iz te licence oziroma pod enako licenco.
Navodila

Jakostno in tonemsko naglaševanje

Pri jakostnem naglaševanju naglašeni glas izgovorimo glasneje in z drugačno tonsko višino kot sosednje samoglasnike. Poznajo ga knjižni jezik in večina narečij. Tonemsko naglaševanje poleg kratkih in dolgih ter ozkih in širokih glasov loči tudi melodijo, ki je lahko rastoča ali padajoča. Tonemsko naglaševanje poznajo nekateri koroški, gorenjski, dolenjski, obsoški in rovtarski govori.

Glasno preberi imena iz grško-rimske religije in bodi pozoren na dolžino in širino naglašenih samoglasnikov:

i – Dioniz, e – Zevs, ε – Hera, a – Had, ɔ – bogovi, o – Amor, u – Pluton. Preberi še nenaglašeni polglasnik v besedi, ki zaznamuje vrsto grško-rimske vere: – politeizem.

Samoglasniki so lahko naglašeni ali nenaglašeni. Glede na trajanje so naglašeni samoglasniki dolgi ali kratki. Nenaglašeni samoglasniki se vedno izgovarjajo kratko. Polglasnik ni nikoli dolg, ozka e in o pa nista nikoli kratka.

Dolgi naglašeni samoglasniki

Zgledi: lipa, menim, lepa, tabla, okno, sonce, tukaj

Dolgi naglašeni samoglasniki so v slovenskem jeziku možni v vseh zlogih, npr. dolgi naglašeni i: hrepení, píševa, odpíra ... Pri izgovoru je treba upoštevati razliko med ozkima in širokima e in o (ki sta oba dolga): têta – véda, pôjem – pótka.

Kratki naglašeni samoglasniki

Zgledi: miš, rep, brat, pes, pokop, kruh

Kratki naglašeni samoglasniki praviloma stojijo v zadnjem ali edinem zlogu besede. Pri sklanjanju samostalnikov se kratki naglašeni samoglasniki zamenjujejo z dolgimi (bodisi z ozkimi bodisi s širkokimi): kmèt – kméta, žèp –  žêpa. V nezadnjem zlogu so kratko naglašene predpone v sestavljenkah (pòdmnóžica, nèmorálnež, prèdígra) in besede, ki si jih moramo zapomniti (kàkšen, pràvkar ...).

Nenaglašeni samoglasniki

Zgledi: mislim, hiše, bajka, deček, pismo, vsemu

Nenaglašena e in o izgovarjamo široko.

<NAZAJ
>NAPREJ57/442