Interesne govorice so nižje pogovorne zvrsti jezika: sleng, žargon in argo. Interesne govorice so nižje pogovorne zvrsti jezika, ki jih v neuradnem zasebnem sporazumevanju uporabljajo pripadniki določene skupine ljudi z enakimi/skupnimi interesi (npr. mladostnike povezujejo generacijski interesi, kuharje povezujejo poklicni, člane kriminalnih združbe pa skrivni).
Interesna govorica, ki jo uporabljajo pripadniki istih starostnih skupin, se imenuje sleng. Najbolj znan in raziskan je mladostniški sleng, ki vsebuje veliko prevzetih besed iz angleščine in se hitro spreminja. Angleški slengizmi hitro zastarajo in se zamenjajo z novimi "modnimi" besedami. Sleng se v mestih meša s pokrajinskim pogovornim jezikom ali mestno govorico, na vaseh pa z narečjem. Uporablja se v vsakdanjih neuradnih zasebnih pogovorih pri neposrednem sporazumevanju, piše pa se v spletnih klepetalnicah, v zasebnih e-pismih in SMS-sporočilih. Pri pisanju sta za sleng značilna kombiniranje črk s števkami in dodajanje simbolov (smeškov), ki so izrazi razpoloženja.
Žargon je interesna govorica, oblika neknjižne zvrsti, ki povezuje ožje poklicne skupine posameznikov, torej pripadnike istega poklicnega področja, npr. avtomehanike, strojnike, kuharje, natakarje ipd. Žargonske besede se imenujejo žargonizmi. To so neuradni in nestrokovni izrazi iz posameznih strok. Med njimi je veliko popačenk iz nemščine in tudi iz angleščine.
Argo je govorica skrivnih združb, zaprtih družbenih skupin. Ta socialna vrst je namenoma zaprta, razumljiva le članom teh skupin (rokovnjaških, kriminalnih, zaporniških). Pogosto nastane z vrivanjem istih zlogov med ostale zloge (papajščina, frtajščina, latovščina) ali z govorjenjem črk ali zlogov besed od zadaj naprej.
Oglej si sintezo o interesnih govoricah.