Licenca
To delo je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 2.5:

priznanje avtorstva - nekomercialno - deljenje pod enakimi pogoji.

Celotna licenca je na voljo na spletu na naslovu http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/si/. V skladu s to licenco je dovoljeno vsakemu uporabniku delo razmnoževati, distribuirati, javno priobčevati, dajati v najem in tudi predelovati, vendar samo v nekomercialne namene in ob pogoju, da navede avtorja oziroma avtorje in izdajatelja tega dela. Če uporabnik delo predela, kar pomeni, da ga spremeni, preoblikuje, prevede ali uporabi to delo v svojem delu, lahko predelavo dela ponudi na voljo le pod pogoji, ki so enaki pogojem iz te licence oziroma pod enako licenco.

Aldehidi so reducenti in oksidanti

Redukcijske sposobnosti −CHO v aldehidih ste že spoznali v poglavju o dokazovanju aldehidne skupine v glukozi s Tollensovim reagentom kot oksidantom. Nastalo je srebrovo zrcalo. Tokrat bomo propanal oksidirali z močnim oksidantom, kislo raztopino kalijevega dikromata (K2Cr2O7/H2SO4). Opazujte spremembe barve. 

Ko kisli vodni raztopini oranžnega kalijevega dikromata (K2Cr2O7/H3O+) po kapljicah dodajamo aldehid, propanal, se barva reakcijske mešanice postopno spreminja. Zakaj? Propanal reducira Cr6+ v kalijevem dikromatu do ionov Cr3+, ki so zelene barve. Zelena barva postane lepo vidna po dodatku vode. Propanal pa se oksidira v propanojsko kislino.

Animacija reakcije oksidacije



Z reducenti, kot sta litijev tetrahidridoaluminat (LiAlH4) in natrijev tetrahidridoborat (NaBH4), se aldehidi reducirajo do primarnih alkoholov. Pri teh reakcijah so aldehidi oksidanti. Poglejte animacijo, ki prikazuje splošno shemo redukcije aldehidov.

 


 

<NAZAJ
>NAPREJ115/335