Vsak izletnik je za prevoz z avtobusom plačal $189 \;{\rm €}$. Če bi se izleta udeležile $4$ osebe manj, bi vsak izletnik plačal $210\;{\rm €}$.
Tudi v vsakdanjih življenjskih okoliščinah moramo velikokrat kaj izračunati, ugotoviti, potrditi odločitve ... Pomagamo si lahko z zapisom in reševanjem enačb. Velikokrat nam pri uspešnem reševanju problema pomaga tudi razumevanje premega in obratnega sorazmerja. V nadaljevanju boš spoznal nekaj življenjskih situacij, v katerih si lahko pomagaš tudi z reševanjem enačb.
4. Skozi levo pipo lahko naliješ pomarančni sirup, skozi desno pipo pa vodo. V posodi pripravi $1$ liter pomarančnega napitka, ki vsebuje $12$-odstotni delež pomarančnega sirupa.