Licenca
To delo je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 2.5:

priznanje avtorstva - nekomercialno - deljenje pod enakimi pogoji.

Celotna licenca je na voljo na spletu na naslovu http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/si/. V skladu s to licenco je dovoljeno vsakemu uporabniku delo razmnoževati, distribuirati, javno priobčevati, dajati v najem in tudi predelovati, vendar samo v nekomercialne namene in ob pogoju, da navede avtorja oziroma avtorje in izdajatelja tega dela. Če uporabnik delo predela, kar pomeni, da ga spremeni, preoblikuje, prevede ali uporabi to delo v svojem delu, lahko predelavo dela ponudi na voljo le pod pogoji, ki so enaki pogojem iz te licence oziroma pod enako licenco.
Navodila

Povzetek

Nihanje je ena najpogostejših oblik gibanja v naravi. Poznamo več vrst nihanj.


V povezavi z matematiko je še posebej zanimivo sinusno nihanje, ki je tesno povezano s kroženjem.

Oglej si sinusno nihanje na dveh vrstah nihal, na vzmetnem in težnem nihalu.

Označimo s $h$ odmik nihala od začetne lege (ki je velikokrat kar ravnovesna lega).

Pri sinusnem nihanju odmik $h$ izrazimo kot funkcijo časa $$h(t)=r\sin(\omega t+\varphi).$$ Število $r$ imenujemo amplituda, $\varphi$ fazni zamik, $\omega$ je kotna hitrost.
Čas, v katerem nihalo opravi en nihaj, imenujemo nihajni čas. Nihajni čas je enak $t_0=\displaystyle{\frac{2\pi}{\omega}}$.

Število nihajev na sekundo imenujemo frekvenca nihanja $\nu$. Izračunamo jo kot $$\displaystyle{\nu=\frac{1}{t_0}=\left(\frac{2\pi}{\omega}\right)^{-1}=\frac{\omega}{2\pi}}.$$

<NAZAJ
>NAPREJ45/610