Licenca
To delo je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 2.5:

priznanje avtorstva - nekomercialno - deljenje pod enakimi pogoji.

Celotna licenca je na voljo na spletu na naslovu http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/si/. V skladu s to licenco je dovoljeno vsakemu uporabniku delo razmnoževati, distribuirati, javno priobčevati, dajati v najem in tudi predelovati, vendar samo v nekomercialne namene in ob pogoju, da navede avtorja oziroma avtorje in izdajatelja tega dela. Če uporabnik delo predela, kar pomeni, da ga spremeni, preoblikuje, prevede ali uporabi to delo v svojem delu, lahko predelavo dela ponudi na voljo le pod pogoji, ki so enaki pogojem iz te licence oziroma pod enako licenco.
Navodila

Povzetek

Pri modeliranju s prilagoditvenimi funkcijami se pogosto za vrsto funkcije odločimo na podlagi poznavanja in razumevanja pojava, v nekaterih primerih pa o pojavu ne vemo ničesar, zato pristopimo k reševanju naloge povsem matematično.

Številne zveze v življenju, naravoslovju, družboslovju ali tehniki lahko modeliramo z linearno, eksponentno, potenčno ali katero drugo funkcijo.

Modeliranje z linearno funkcijo
Pojav lahko modeliramo z linearno funkcijo $$f(x)=kx+n,$$ če so razlike funkcijskih vrednosti $$\displaystyle \triangle f(x)=f(x+m)-f(x)=m\cdot k$$ (približno) enake.

Modeliranje z eksponentno funkcijo
Pojav modeliramo z eksponentno funkcijo $$f(x)=a\cdot b^x,$$ če so količniki funkcijskih vrednosti $$\displaystyle \frac{f(x+1)}{f(x)}$$ (približno) enaki.

Modeliranje s potenčno funkcijo
Nekatere pojave lahko modeliramo s potenčno funkcijo $$f(x)=a\cdot x^b.$$ Najpogostejše potenčne funkcije so $f(x)=ax^2$, $f(x)=ax^3$, $f(x)=ax^{-1} $ in $f(x)=ax^{-2}$.

Ponovi modeliranje z linearno, eksponentno in potenčno funkcijo še na aktivni sliki.

<NAZAJ
>NAPREJ593/610