Spoznali bomo premike in raztege grafa eksponentne funkcije. Naučili se bomo na primer, kaj moramo narediti z grafom funkcije $f(x)=2^x$, da dobimo graf funkcije $g(x)=-1\cdot 2^{x+3}-5$ in ugotavljali, kake lastnosti ima funkcija $g$.
Ob pomoči aktivne slike si v spomin prikličimo znanje o tem, kako transformacije funkcij zapišemo in kako jih prepoznamo na grafu.
Počasi vrti kazalec na sliki in se zaustavi ob vsaki zapisani transformaciji funkcije $f(x)$.
V spodnjem odstavku dopolni manjkajoče besede.
1. Če je $g(x)=f(x)+c$, narišemo graf funkcije $g$ z vzporednim premikom grafa funkcije $f$, za $c$ vzdolž ordinatne osi. Če je $c$ pozitivno število, gre za premik navzgor (navzgor/navzdol), če pa je $c$ negativno število, gre za premik navzdol .
2. Če je $g(x)=f(x-b)$, narišemo graf funkcije $g$ z vzporednim premikom grafa funkcije $f$, za $b$ vzdolž abscisne osi. Če je $b$ pozitivno število, gre za premik v desno (levo/desno), če pa je $b$ negativno število, gre za premik v levo .
3. Če je $g(x)=A\cdot f(x)$, je graf funkcije $g$ razteg (premik/razteg) grafa funkcije $f$, s faktorjem $A$ vzdolž ordinatne osi. V primeru, da je $A=-1$, je $g(x)=-f(x)$. Graf funkcije $g$ dobimo z zrcaljenjem grafa funkcije $f$ čez abscisno os.
4. Če je $g(x)=f(-x)$, dobimo graf funkcije $g$ z zrcaljenjem grafa funkcije $f$ čez ordinatno os.